Hakkında

Trattoria Da Rosario

Ortaçağdaki antik İtalyan hanlarının atmosferini, sıcaklığını, konuk severliğini ve özellikle geleneksel tatlarını günümüzde de yaşatabilmeyi hedefleyen, İtalyan Chef Rosario Costa tarafından 2001 yılında kurulan restorant, İtalyan mutfağını doğru yerde ve gerçek İtalyan lezzetlerini tatmak isteyen misafirlerine profesyonel ekibi ile haftanın 7 günü hizmet veriyor.

İtalyan müziği ile gerçek bir İtalyan restoranında ağırlanmanın ayrıcalığını yaşayacaksınız.

Rosario Restaurant, gösterişten uzak gerçek bir aile ortamında Sicilya mutfağına konuk olup, klasik İtalyan sıcaklığını yaşamak isteyen konuklarına, Akdeniz ve İtalyan mutfağının en güzel örneklerini sunuyor. 

Kurucusu olan Chef Rosario Costa tarafından “han” olarak tanımlanan Rosario’da rustik bir kır lokantası atmosferini yansıtan taş döşeli zemin ve duvarlar, şık ahşap masa ve sandalyeler var. Raflarda dizili eski bakırlar, fenerler, kahve değirmenleri, hasat ve bağbozumunu canlandıran panolar, Sicilya folklorik giysileri içinde İtalyan müziği ile gerçek bir İtalyan restoranında ağırlanmanın ayrıcalığını yaşayacaksınız.

Zengin menüsüyle de dikkat çeken ve Chef Rosaria’nun öğrettiği formüllerle yapılan anti pastiller, pizzalar, taze makarna ve erişte çeşitleri, fümeler, Akdeniz usulü et, tavuk ve balık yemekleri, hafif ve natural tatlarıyla özel soslar, salatalar, İtalyan tatlıları, kahveleri ve kaliteli şarapları ile gerçek İtalyan mutfak kültürü ve damak tadını gözler önüne seriyor.